Gdy zbliża się moment osiągnięcia wieku 65 lat, wiele osób zaczyna zastanawiać się nad przystąpieniem do programu Medicare. Medicare to federalny program ubezpieczenia zdrowotnego dla osób w wieku emerytalnym w Stanach Zjednoczonych. Przystąpienie do tego programu wiąże się z pewnymi krokami i decyzjami. Poniżej znajduje się nagranie rozmowy dotyczącej tego, jakie działania powinny zostać podjęte przez osoby, które wkrótce osiągną wiek 65 lat, aby mogły dołączyć do Medicare oraz jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przed podjęciem tej decyzji. Pod materiałem video znajduje się również zapis tekstowy tej rozmowy.
Panie Oliwierze, w radiu i w gazetach dużo słyszymy o ubezpieczeniach Medicare i o konieczności przystąpienia do Medicare w odpowiednim momencie. W związku z tym powstaje pytanie, czy każdy kto kończy 65 rok życia powinien zacząć się tym tematem interesować?
Faktycznie, jeżeli chodzi o zagadnienia związane z Medicare, w ostatnich latach jest bardzo głośno na ten temat i wiele osób, wielu agentów prowadzi różnego rodzaju programy, czy też przedstawia państwu informacje na temat ubezpieczeń Medicare. Tak samo w stacjach amerykańskich, w gazetach amerykańskich, w prasie jest na ten temat bardzo dużo informacji. Temat przystępowania do Medicare jest oczywiście bardzo ważny, z tego tytułu że jeżeli nie poczynimy pewnych kroków w odpowiednim momencie, konsekwencje tego mogą się przekładać na całe nasze życie tak długo, jak pozostaniemy właśnie na tym ubezpieczeniu Medicare. Dlatego ważny jest, żeby w odpowiednim momencie tymi sprawami zainteresować się i w odpowiednim momencie do Medicare przystąpić.
Ale konkretnie, jeżeli chodzi o pytanie, czy to jest tak, że wszyscy, którzy kończą 65 lat, powinni do Medicare przystępować, tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Nie, nie wszyscy. Należy rozróżnić tutaj dwie kategorie. Pierwsza kategoria to, te osoby, które powinny w zasadzie przystąpić do Medicare w momencie ukończenia 65 roku życia. I tutaj mówimy o osobach, które właśnie kończą 65 lat, mają legalny status na terenie Stanów Zjednoczonych, ale na ten moment nie posiadają grupowego ubezpieczenia zdrowotnego z zakładu pracy, bądź też swojego, bądź też współmałżonki, czy współmałżonka.
Takie osoby jak najbardziej powinny w momencie ukończenia 65 roku życia być już na Medicare. Oczywiście cały proces przystępowania do Medicare zaczynamy odpowiednio wcześniej, tak by w momencie już ukończenia 65 roku życia być ubezpieczonymi.
Druga kategoria osób to są osoby, które kończą 65 lat, nadal są aktywne zawodowo, pracują i mają grupowe ubezpieczenie z zakładu pracy, bądź też są współmałżonkami takich osób i są na takim ubezpieczeniu. I tutaj sytuacja wygląda w ten sposób, że te osoby nie muszą przystępować do ubezpieczenia Medicare, tak długo jak są zatrudnione w zakładzie pracy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Przepisy mówią, że jeżeli mamy ubezpieczenie grupowe z zakładu pracy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nie musimy z automatu przechodzić na Medicare w momencie ukończenia 65 roku życia.
Także najprostsze rozróżnienie właśnie jest takie. Jeżeli nie mamy ubezpieczenia z zakładu pracy, kończąc 65 lat, powinniśmy do tego Medicare przystąpić. Natomiast jeżeli kończymy 65 lat, ale mamy ubezpieczenie z zakładu pracy, w którym jest zatrudnionych co najmniej 20 pracowników, takiego obowiązku nie ma.
Aczkolwiek nawet wtedy warto jest rozważyć przejście na Medicare, gdyż bardzo często przejście na Medicare da nam dodatkowe, często bardziej korzystne świadczenia i mniejsze koszty, niż posiadanie tego ubezpieczenia z pracy. Także warto przynajmniej taką opcję rozważyć, ale nie mamy takiego obowiązku.
Rozumiem. W takim razie co w przypadku tych osób, które powinny przystąpić do Medicare? Jakie kroki powinny one przedsięwziąć, aby to zrobić?
Jeżeli nie mamy ubezpieczenia z pracy i zamierzamy przystąpić do Medicare w wieku 65 lat, proces, starania się o Medicare możemy rozpocząć na 3 miesiące przed miesiącem urodzin, czyli na przykład jeżeli ktoś ma urodziny w kwietniu, dajmy na to 15 kwietnia, proces starania się o Medicare może rozpocząć już w styczniu, czyli na 3 miesiące przed kwietniem. Jeśłi chodzi o kroki jakie powinniśmy poczynić, to po pierwsze powinniśmy w taki czy inny sposób skontaktować się z biurem Social Security, ponieważ to właśnie przez biuro Social Security występujemy o tak zwany podstawowy plan Medicare, składający się z dwóch części: części A, tak zwanej części szpitalnej, i części B, części medycznej.
Kontakt z biurem Social Security może następować na kilka sposobów. W przeszłości, jeszcze przed okresem pandemii, mogliśmy się po prostu udać do biura Social Security i tam złożyć wniosek o wydanie nam tych dwóch części: części A i części B Medicare. W tej chwili takiej możliwości nie mamy. Na ten moment biura Social Security nie przyjmują aplikacji fizycznie, natomiast przyjmują petentów w celu umówienia tak zwanej rozmowy telefonicznej, czyli interview telefonicznego. W wyniku takiego umówienia otrzymujemy telefon od urzędnika biura Social Security, określonego dnia i godzinie. I wówczas składamy aplikację przez telefon. To jest jeden ze sposobów, czyli idziemy do biura Social Security i umawiamy rozmowę telefoniczną, czyli to interview telefoniczne, o przyjęcie aplikacji na ten podstawowy plan Medicare.
Drugi sposób, i z tego co słyszę od moich klientów, preferowany na ten moment przez Social Security, to jest rozpoczęcie procesu poprzez złożenie aplikacji w internecie, bezpośrednio na stronie biura Social Security. Zakładamy sobie konto na stronie biura Social Security i wówczas logujemy się do systemu i rozpoczynamy proces, występujemy właśnie o wydanie części A i części B Medicare.
Możemy również zadzwonić do biura Social Security, czyli nie musimy się fizycznie udawać, ale możemy zadzwonić i umówić tę rozmowę, o której wcześniej mówiłem telefonicznie. Czyli zamiast udawać się do biura bezpośrednio, możemy zadzwonić na główny numer biura Social Security, po to żeby umówić tę rozmowę telefoniczną.
Skoro tak, to muszę też zapytać, co w przypadku osób, które mają więcej niż 65 lat, do tej pory posiadały ubezpieczenie z zakładu pracy, a teraz planują przejść na emeryturę, i w związku z tym, to ubezpieczenie utracą?
Osoby, które skończyły już 65 lat już kilka lat temu ale kontunuowały pracę i w związku z tym miały ubezpieczenie zakładowe a planują w końcu przejść na emeryturę, wtedy oczywiście to ubezpieczenie zakładowe utracą.
W takiej sytuacji należy rozgraniczyć i rozważyć dwa przypadki. Bo bardzo często zdarza się tak, że te osoby, które mają więcej niż 65 lat, w jakimś momencie jeszcze przed pełnym wiekiem emerytalnym wystąpiły o emeryturę. Te osoby nadal pracują, aczkolwiek bardzo często w mniejszym wymiarze godzin, ale występując o tę emeryturę przy okazji również załatwiły sobie tak zwaną część A Medicare, czyli tę część szpitalną. W przypadku takich osób sprawa jest w zasadzie bardzo prosta, ponieważ te osoby mają już wydany numer Medicare.
Więc jeżeli ktoś ma więcej niż 65 lat, pracuje, ma ubezpieczenie grupowe z zakładu pracy, ale gdzieś pomiędzy 65 rokiem życia a czasem obecnym wystąpił o wydanie części A Medicare, to w bardzo prosty sposób może wystąpić o część B. Te osoby będą musiały zrobić w zasadzie dwie rzeczy. Pierwsza sprawa, to dostarczenie do biura Social Security takiego formularza, który mogę państwu pokazać (patrz video powyżej). To jest formularz, który nosi symbol CMS-L564, można go znaleźć w internecie, wpisując ten symbol w wyszukiwarkę, lub na mojej stronie internetowej, gdzie można go pobrać.
Ten formularz zanosimy do naszego zakładu pracy i prosimy, żeby w zakładzie pracy ktoś w dziale kadr ten dokument wypełnił. Ten dokument poświadcza, że w momencie ukończenia 65 roku życia posiadaliśmy ubezpieczenie grupowe z zakładu pracy, co umożliwia nam uzyskanie Medicare części B bez kary.
Drugim krokiem jest złożenie formularza CMS-40B, który jest wnioskiem o część B Medicare. Ten formularz również można znaleźć w internecie, wpisując jego symbol w wyszukiwarkę, lub odwiedzając moją stronę internetową, gdzie można go pobrać.
Wypełniamy go, wpisujemy numer Medicare, adres, telefon i podpisujemy się. Bardzo ważne jest również, żeby w punkcie 12, na dole formularza, wpisać miesiąc, od którego chcemy, żeby nasza część B Medicare była aktywna. Na przykład, jeśli chcemy, żeby była aktywna od pierwszego listopada, wpisujemy przykłądowo “Part B start date 11/01/23”.
Po wypełnieniu obu tych formularzy możemy dostarczyć je do biura Social Security na trzy różne sposoby. Możemy udać się osobiście i złożyć formularze, co jest najbezpieczniejszą opcją. Drugim sposobem jest przesłanie formularzy faksem, jeśli biuro Social Security udostępnia taką opcję. Trzecim sposobem jest wysłanie formularzy listem, najlepiej listem poleconym, żeby mieć potwierdzenie dostarczenia.
Natomiast drugi przypadek to osoby, które nie mają jeszcze wydanej części A Medicare i nie posiadają numeru Medicare. Takie osoby muszą również umówić rozmowę w biurze Social Security, aby od początku rozpocząć cały proces. Wówczas będą musiały złożyć wniosek o obie części A i B Medicare w opisany wcześniej sposób. Czyli udajemy się do biura Social Security w celu umówienia rozmowy, bądź też składamy wniosek o wydanie części A i części B w internecie, tak jak to opisałem na początku naszej rozmowy.
Jeżeli ktoś nie ma drukarki, nie ma możliwości pobrania takich formularzy, ja oczywiście zapraszam do mnie do biura. Możecie państwo się ze mną skontaktować. Ja takie formularze pomogę wypełnić, pomogę wszystko skompletować, jeżeli tylko dostarczycie mi państwo ten formularz. Również oczywiście możemy ode mnie w biurze to przefaksować do danego biura Social Security, tak by proces występowania o Medicare rozpocząć.
Dziękujemy bardzo za wszystkie wyczerpujące odpowiedzi.
Dziękuję również.
Oliwier Wasilewski Agent ubezpieczeniowy. 773-620-5258