Osoby, które mają do załatwienia sprawy na terytorium Polski, a z jakichś powodów nie mogą się tam udać, mogą skorzystać z opcji wystawienia pełnomocnictwa. O tym co można w tym trybie załatwić dowiesz się oglądając poniższe video lub czytając jego zapis tekstowy.
Pani Katarzyno, omówiliśmy już szereg spraw podczas poprzednich odcinków. Z tego, co Pani do tej pory powiedziała, wygląda na to, że w głównej mierze Pani raczej pomaga takim osobom, które bardzo mocno już wsiąkły w amerykańską rzeczywistość, a ich związki z Polską, na przykład rodzinne, są dość luźne, czy zgoła nieistniejące. Tak, czy czy ja dobrze rozumiem, że głównie to takie osoby, które w ogóle nie mają żadnej mocy sprawczej na terytorium Polski i nie mają kogo poprosić o pomoc?
Jak najbardziej. Są to osoby, które urodziły się w Polsce ale od dawna przebywają w Stanach. Mogą potrzebować pomocy właśnie ze względu na to, że nie mają już nikogo innego w Polsce. Są również takie, które nigdy w Polsce nie były, dlatego że są na przykład w drugim, trzecim pokoleniu dopiero Polakami. W związku z tym, to odszukiwanie korzeni czy kontaktów w Polsce jest dosyć utrudnione, jeżeli w ogóle jeszcze takie istnieją. To jest większość osób, które są naszymi klientami.
A czy są też takie przypadki osób, które, no mają kogoś w Polsce, stosunkowo niedawno przyjechały, bądź nawet planują docelowo powrót do Polski, ale mimo wszystko mają jakieś sprawy do załatwienia na terytorium Polski? Czy to jakieś formalne spadkowe, czy potrzebują coś w banku załatwić? Czy takie osoby również Pani obsługuje?
Jak najbardziej, tak. Jest całe grono osób, które przyjechały do Stanów Zjednoczonych stosunkowo niedawno, i te związki z Polską mogą być jeszcze cały czas bardzo żywe. Nawet obecność tej rodziny, jak najbardziej gdzieś tam jeszcze jest. Natomiast, albo mamy sytuację taką, że ta rodzina nie do końca wie, w jaki sposób pomóc tej osobie, dlatego że bardzo często jest ten element zagraniczny w postaci jakiegoś dokumentu, albo czegoś, co uniemożliwia tej rodzinie w Polsce zaznajomienie się z tematem na tyle, żeby skutecznie załatwić sprawę.
Albo jest to na przykład bilet lotniczy, który w stosunku do ceny pełnomocnictwa jest znacznie, znacznie droższy. W związku z tym, dana osoba przychodzi do nas po takie pełnomocnictwo, Najczęściej są to sprawy spadkowe w Polsce. Bardzo dużo jest oświadczeń o odrzuceniu spadku. Mamy rodzinę zamieszkałą tutaj w USA, która jest rodziną młodą, rozwojową jeszcze cały czas, i gdzieś tam w Polsce się coś wydarzyło. Wiadomo, że do tej Polski się nie pojedzie w większej grupie, i wtedy nasze biuro wystawia całą gamę różnego rodzaju dokumentów, czy pełnomocnictw, żeby pozałatwiać te sprawy w Polsce.
Są też osoby, które mimo tego, że przyjechały stosunkowo niedawno, no to jednak pozostały tutaj i oczekują na załatwienie stałego pobytu. No i na przykład ten proces się przedłuża, więc wylot do Polski jeszcze jest niemożliwy w danym momencie, a coś ważnego w tej Polsce miało miejsce. W związku z tym, za pośrednictwem pełnomocnictwa można sobie to załatwić.
Ostatnią taką rzeczą, która jest stosunkowo nowa, to osoby, które kilka lat temu, bez posiadania polskiego dokumentu, uzyskały świadczenie emerytalne. Teraz Polska, żeby odprowadzić podatek, musi być w posiadaniu ich numeru PESEL. To są osoby, o których rozmawialiśmy, że nie miały możliwości, żeby sobie to nadać. No i nagle, przed tymi osobami staje wybór: okej, mam już to świadczenie emerytalne, dostaję je od wielu lat, korzystam z niego. Teraz będę sobie musiał zaktualizować tą swoją historię polską, czyli potwierdzić polskie obywatelstwo, uzyskać ten numer PESEL, właśnie po to, żeby kontynuować to świadczenie i urzędowi przekazać ten numer, żeby to odprowadzanie podatku było z kolei możliwe.
Podsumowując jesteśmy nastawieni na osoby, które albo nie mają możliwości załatwienia sobie spraw z powodu braku rodziny w Polsce, albo osoby, które jak najbardziej mają rodzinę, natomiast, z jakiegoś powodu, istnieje jakaś taka tymczasowa niemożność pojechania do Polski.
A czym grozi zaniedbanie uregulowania różnych spraw formalnych na terytorium Polski? Jakie mogą być tego konsekwencje?
Chyba najważniejszy jest właśnie brak posiadania jakiegoś dokumentu, który bardzo ułatwia kontakty z Polską, jeżeli się tam pojedzie i chce załatwić jakieś sprawy urzędowe. Mamy bardzo dużo właścicieli nieruchomości – albo takich, którzy naprawdę są właścicielami, albo takich, którzy np. rodzicach coś odziedziczyli. Nieposiadanie tego polskiego paszportu uniemożliwia im dokonanie pewnych rzeczy. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, natomiast, może być to niemożność skorzystania z jakichś ulg podatkowych, które przysługują polskiemu obywatelowi, który jest udokumentowany.
Mówiąc brzydko, “na gębę” się nikomu nie wierzy, że jest ktoś polskim obywatelem, tylko dlatego że końcówka nazwiska jest z “ski” i ktoś w miarę po polsku potrafi mówić. Należy mieć rzeczywiście ten dokument w postaci polskiego paszportu lub dowodu osobistego, a te dane wszystkie muszą się rzeczywiście zgadzać z tym, co w tych polskich rejestrach stanu cywilnego jest obecnie w Polsce zarejestrowane.
Jak rozumiem chodzi pani o to że po otrzymaniu jakiegoś spadku zdaje się w Polsce jest pół roku na zgłoszenie tego do urzędu skarbowego, jeśli chcemy skorzystać z ulgi. Jak tego nie zrobimy, to należy zapłacić podatek.
Tak, jeżeli tego nie zrobimy, no to niestety, ale płacimy. I to płacimy nie dlatego, że nie wiedzieliśmy o tym, tylko po prostu nie mamy polskiego dokumentu, dzięki któremu byłoby to możliwe. W Polsce jest możliwe i dopuszczalne to, że możemy być właścicielem nieruchomości czy dostać coś w spadku jako nieobywatel. Natomiast ta sfera podatkowa wygląda inaczej dla obywatela polskiego a inaczej dla cudzoziemca.
Zwłaszcza przy nieruchomościach to mogą być naprawdę potężne kwoty. Z tego co pamiętam w przypadku spadków i darowizn w Polsce są te kolejne grupy podatkowe, czyli rozumiem że ta osoba która nie jest w stanie udokumentować polskiego obywatelstwa wypada w ogóle do tej trzeciej grupy z najwyższym podatkiem?
W tym przypadku znaczenie ma raczej to, czy dana osoba może wykazać, że ma polskie obywatelstwo, i albo płaci podatek jako obcokrajowiec, albo korzysta z ulgi podatkowej, ponieważ ma obywatelstwo, i w terminie zgłosi fakt spadku do urzędu. W Polsce nie można powoływać się na posiadanie innego niż polski dokumentu tożsamości, w postaci, na przykład, amerykańskiego paszportu. Często zdarza nam się, że ktoś nawet do tej Polski poleci na amerykańskim paszporcie coś załatwić, i niestety polskie urzędy odmawiają takim osobom, dlatego że nie ma polskiego dokumentu. Jeżeli ktoś jest Polakiem, to ma obowiązek posiadania polskiego dokumentu tożsamości, i niestety traci na tym, że go nie ma.
Z tego co pamiętam to chyba jest nawet 16% podatku do zapłacenia dla osób, które nie mogą skorzystać z żadnej ulgi podczas dziedziczenia tak?
Bywa nawet 21%, także te kwoty potrafią być naprawdę znaczne szczególnie w przypadku dziedziczenia nieruchomości.